Pasiruošimas prieš pradedant šiltinti namą

Pasiruošimas prieš pradedant šiltinti pastatą „lengvai šlapiu“ metodu

Kuo prastesnė pastato šiluminė izoliacija, tuo daugiau išleidžiame pinigų dujoms, elektrai, mazutui, malkoms ir t.t. Kokybiškai  apsišiltinus pastatą „lengvai šlapiu“ metodu, mes veiksmingai pageriname sienų izoliaciją, pašaliname terminius „tiltelius“, atnaujiname fasadą, sumažiname nuo 20 iki 50% išlaidas už šildymą, tuo pačiu padidiname pastato vertę.      

Norint, kad pastato fasado šiltinimas būtų efektyvus, pirmiausia reikia nustatyti pagrindines šilumos nuostolių priežastis.

Lengviausia tai atlikti, termovizine namo nuotrauka, kuri parodys visus Jūsų namo šiluminės izoliacijos trūkumus ir statybos metu paliktus defektus, dėl kurių šiluma pasišalina iš pastato. Tiksliausią atsakymą gausite, užsisakę savo namo termovizinę analizę. Objektyviausia termovizinė analizė yra atliekama  žiemą  arba kai kambario ir lauko temperatūra skiriasi bent 10-15 laipsnių.

Kad namas butų apšiltintas  profesionaliai ir nepriekaištingai, prieš pradedant šiltinti:

1. turi būti baigti stogo ir parapetų darbai

2. sumontuoti langai ir durys

3. privalo būti aiškios jungčių ir konstrukcinių elementų schemos (palangių, balkonų, stogo karnizų, balkonų, terasų, langų, durų, vandens nutekėjimo vamzdžių ir t.t.)

4. turi būti baigti viduje tinkavimo bei grindų besiūlio liejimo darbai ir sienos turi būti tokios sausos, kad nebūtų įmanoma  susikaupti didelei drėgmei. Jei į šiuos kriterijus nebuvo atsižvelgta, tai dėl nepakankamo išdžiuvimo gali išryškėti plokščių siūlės arba smeigės. Naudojant termoizoliacines sistemas, drėgnos sienos išdžiūsta, o funkcinės savybės dėl to nenukenčia

5. negalima leisti, kad pamatu kiltų drėgmė

6. pagrindo paruošimas  (pvz. nuvalymas, defektų ištaisymas, seno tinko pašalinimas ir t.t.) priklauso nuo objekto savybių ir turi būti tiksliai nurodytas darbų sąraše, kurį Jūs pateiksite darbų vykdytojui, 

7. jei sienos yra labai nelygios, turite nuspręsti, ar Jūs sienas lyginsite tinkavimo būdu ar leisite šiltinimo sistemai, kartoti sienos nelygumus, nes nepažeidžiant termoizoliacinės sistemos savybių klijais galima išlygint tik +/-1cm sienos nelygumus

Norint, kad Jums paskaičiuotų pastato šiltinimo medžiagų sąmatą reikia, pateikti medžiagų pardavėjui šiuos duomenis: 

1. namo ar šiltinimų plokštumų plotas (kv. m)

2. šiltinamos medžiagos (putų polistirolo  ar mineralinės vatos)  storis (cm)

3. namo perimetras, tai yra sienų ilgis, prie kurių tvirtinsis cokolinis aliumininis profilis (m)

4. namo  ar pastato išoriniai kampai (m)

5. namo ar pastato vidiniai kampai (m)

6. langų ir durų „angokraščių“ ilgis (m)

7. preliminariai pamastyti, kokį galutinį „plonasluoksnį“ tinką rinksitės ? (akrilinį, silikoninį, mineralinį ir t.t.) bet šiuo atveju, būtinai pasikonsultuoti su fasadų šiltinimo medžiagų konsultantu, kad išsiaiškintumėte apie šių struktūrinių tinkų esmines savybes ir jų tinkamumą, Jūsų  šiltinamam objektui.

Atlikus šiuos namų darbus, geriausiai eiti pas sertifikuotų šiltinimo sistemų pardavėjus  ir Juos išklausinėti apie medžiagų privalumus ir trūkumus, nepabijokite, klauskite visko, kas yra Jums yra aktualu ir ką norite sužinoti.  Konsultantas, tikrai paaiškins, o jei  klausimas sudėtingas, jis  susisieks su medžiagų gamintojais ir net į sunkiausią klausimą duos atsakymą. 

Išsiaiškinus su konsultantu, pateikite jam pastato duomenis, tegul suskaičiuoja Jums preliminarią medžiagų sąmatą.  Jei kaina tinkama, užsisakykite medžiagas, tačiau pinigus mokėkite, tik kai medžiagas pristatys į objektą. Nedidelis patarimas, pasiklauskite, kiek kainuoja  medžiagų atvežimas į vietą, dažniausiai, jei  Jūsų  šiltinamas objektas yra netoli, atvežimas būna nemokamas, jei pirksite medžiagas, tai pirkite 3/4 medžiagų, nes  viso namo iškarto niekas nešiltina, kai apšiltins 3 sienas, Jūs galėsite labai tiksliai užsakyti likusias medžiagas ir nekils Jums nepatogumų su grąžinimu. Struktūrinį tinką (galutinę fasado šiltinimo sistemos dalį) pirkite atskirai, tai yra, kai 3/4 namo bus jau apšiltinta, nes Jūs galėsite neskubėdami išsirinkti fasado spalvą ar spalvų derinius. Svarbiausia, nepamiršti, kad negalima maišyti sistemų, naudojant kitų gaminių ir gamintojų komponentų, nes ženkliai padidėja defektų rizika, už kuriuos gamintojas neatsako.

Dažniausiai sunkiausia dalis būna patikimų fasado šiltinimo meistrų suradimas. Taip jei ieškosite pats, tai tikrai labai sudėtingas dalykas, bet žinant keletą fasado šiltinimo technologinių momentų, galima labai greitai atsirinkti, kurie meistrai kokybiškai dirba, ar  bent jau technologiškai (pvz. paklausti, kaip bus lipinamas putų polistireno plokštės prie sienų pvz. 2 m aukštyje nuo žemės, jei atsako, kad tik taškais, tai tokį meistrą galima iškart „vyti lauk“, o jei atsako kad taškais ir perimetru, su tokiu jau galima, kalbėtis toliau). Tokių technologinių klausimų yra ne vienas, tad geriausią, kad  šį darbą už Jus gali atliktų pats medžiagų pardavėjas. Paprašykite, kad jis Jums parekomenduotų kokybiškai darbus atliekančius meistrus. Ir  esu įsitikinęs, kad pardavėjas neleis sau tokios prabangos, kaip rekomenduoti, blogai darbus atliekančius meistrus ir susigadinti savo vardą. Pardavėjai, dažniausiai žino ne vieną ir ne du meistrus, kurie darbus atlieka, technologiškai ir kokybiškai. Patarimas, planuokite fasado šiltinimo darbus iš anksto, pasistenkite su konsultantu pabendrauti, bent prieš 1-2 mėn. prieš pradedant konkrečius darbus, nes kokybiškai darbus atliekantys meistrai būna užimti bent mėnesiui į priekį.

Susiplanavus, atlikus nedidelius namų darbus, laiku pasikonsultavus su sertifikuotų fasadų šiltinimo sistemų konsultantu, pasirinkus gerus rekomenduojamus meistrus, namo apšiltinimas bus atliktas technologiškai, kokybiškai ir greitai.

Paruošta pagal „Caparol“ ir „Ceresit“ gamintojų rekomendacijas

Edvinas Bacevičius
UAB „SRAVA“ Kauno padalinio vadovas